Wzniesiony w latach 1829–1832 w stylu neogotyckim według projektu Karla Friedricha Schinkla na miejscu starszego ratusza zniszczonego w 1807 roku podczas oblężenia miasta, budynek przeszedł nieznaczną modernizację w 1913 roku.
W 1945 roku, mimo intensywnych bombardowań śródmieścia miasta w trakcie bitwy o Kołobrzeg, nie uległ zniszczeniu. Po II wojnie światowej, służył jako lokalizacja różnych instytucji. Aktualnie pełni funkcję siedziby Galerii Sztuki Współczesnej, Punktu Informacji Turystycznej oraz Urzędu Stanu Cywilnego.
Budynek, dwukondygnacyjny, ma kształt litery C i został wzniesiony na fundamentach pochodzących z XV wieku. W jego centralnej części znajduje się dziedziniec, na którym pierwotnie stał pomnik króla Fryderyka Wilhelma III, a następnie trybuna honorowa.
Wyglądem przypomina on średniowieczny zamek obronny, ozdobiony wieżyczkami i blankowaniem. Centralnie umieszczona wieża jest zdobiona zegarem oraz herbami Kołobrzegu i Polski. Zabytkowy zegar, zdjęty w 2014 roku, obecnie jest eksponatem w muzeum Patria Colbergiensis.
Od strony północno-wschodniej, w przyziemiu, zachowały się elementy architektoniczne pochodzące ze średniowiecznego ratusza. Wśród filarów, na których opiera się ryzalit budynku, znajduje się XVI-wieczny pręgierz, znany jako Kolumna Adebara. Na jego głowicy umieszczona jest rzeźbiona maska, związana z legendą kołobrzeskiego wójta, Jakuba Adebara.